Tribina – 18.10.2018.

Povodom skorog uvođenja novog sustava naplate javne usluge odvoza miješanog komunalnog otpada na području Gradova Cresa i Malog Lošinja održana je tribina koju je predvodio direktor Komunalnih usluga Cres Lošinj d.o.o. Neven Kruljac. Prije svega zahvaljujemo se na velikom odazivu sugrađana na tribinu.

Tribina je održana 18.10.2018. u kinodvorani Vladimira Nazora u Malom Lošinju.  U prvom dijelu predavanja direktor Društva govorio je o novom sustavu, te Zakonima i Direktivama prema kojima Komunalne usluge djeluju i uvode novi sustav gospodarenja otpadom. Dok su u drugom dijelu sugrađani postavljali pitanja, a direktor je na ista odgovarao.

Od 22. Listopada na sve kontejnere za miješani komunalni otpad ugraditi će se otpadomjeri zapremnine 25l koji će se moći otvarati jedino pomoću kartice koje su građanima poslane poštom. U početku otpadomjeri će se slobodno otvarati, tj. neće se naplaćivati po broju otvaranja. Naplata po količini odloženog miješanog komunalnog otpada započeti će tek nakon što će na području gradova Cresa i Lošinja Komunalne usluge  nesmetano moći evidentirati odloženu količinu miješanog komunalnog otpada od svakog korisnika.

Novi račun će se sastojati od fiksnog djela računa, čiji je faktor obračuna broj osoba u kućanstvu (za stalne stanovnike) ili kvadratura objekta (za one koji nemaju stalni boravak) i varijabilnog dijela (2,00kn + PDV po otvaranju). Na ovakav novi sustav gospodarenja otpadom prisiljeni smo odlukama Vlade RH koje su produkt Direktiva EU. Novim sustavom povećali su se i troškovi odvoza otpada na ŽCGO Marišćina. Razlika troškova ,,starog,, naćina zbinjavanja otpada (deponiranje na Kalvariji i Pržiću) i ovog novog sustava (odvoz otpada u ŽCGO Marišćina) je tri milijuna kuna godišnje.

Direktor je napomenuo kako smo ishodovali i građevinsku dozvolu za kompostanu na Kalvariji. No u taj milijunski projekt nismo ulazili samostalno, već je ideja za početak improvizirati kompostanu, a naknadno napraviti pravu.

Drugi dio tribine sastojao se od pitanja i odgovora. Niz pitanja iz publike otvorio je I.B. iz Osora pitanjem kolika je cijena jednog otpadomjera i prilagodba informatičkog sustava?! Otpadomjeri i cijeli sustav praćenja odlaganja otpada nadovezuje se na postoječi informatički sustav, a cijena otpadomjera je 9.000,00kn.

Sugrađane je zanimalo i kako će se pokriti centar Malog Lošinja te da bi se neke dijelove s gustom mrežom ulica trebalo izuzeti iz sustava polupodzemnih, na što je direktor Društva odgovorio kako je samo središte grada problematično zbog površina popločenih kamenom i mnogo podzemne izolacije, ali da će se mreža zelenih otoka ,,zgusnuti,, koliko god to bude moguće. U centru se predviđa jedan set spremnika kod javnobilježničkog ureda, te na početku obale Priko, ali postoji ideja plutajućeg seta kontejnera na pontonu u korijenu luke.

Pojedini su mišljenja kako je poskupljenje preveliki udar na kućni budžet građana, no morali smo provesti novi sustav gospodarenja otpadom. Kao što je već spomenuto, novi sustav skuplji je od starog (deponiranja) za tri milijuna kuna godišnje.

S obzirom da smo turističko mjesto bilo je i nekoliko pitanja u vezi naplate javne usluge za apartmane i vikendice. Za objekte koji se povremeno koriste fiksni dio računa obračunava se prema kvadraturi i bez faktora članova kućanstva, a varijabilni dio (broj otvaranja otpadomjera) za sve je isti 2,00kn + PDV po otvaranju.

Neka su pitanja ostala otvorena zbog specifićnosti terena na kojima se nalaze pojedina mjesta na otoka.. A što se tiće premalih otvora na kontejnerima za plastiku, direktor je najavio povećanje istih već od ponedjeljka.

Skip to content